תהליך העבודה על האתר של יעל גביש

יעל נכנסה לפרוייקט עם כוונה להשקיע תשומת לב עד רמת הפרטים הקטנים, וליצור אתר משלה שישקף בצורה מדוייקת והרמונית את מי שהיא ואת האנרגיה המיוחדת של עבודתה כמנחת מעגלים ומסעות אישיים - הן בהיבט של העיצוב והן בהיבט של התכנים. היא בחרה לקחת שירות בהיקף מלא שבו אנו גם מעצבים ובונים את האתר, וגם מעניקים הדרכה וליווי צמודים ומתמשכים לאורך כל הפרוייקט בנושאי תוכן ושיווק. במסגרת הליווי הזה עשינו יחד אפיון של האתר ומפת אתר מפורטת, חשיבה משותפת על רעיונות ונושאים מתאימים לכתיבה, עריכה תוכנית וצורנית של הטקסטים, חקר מילות מפתח ושיבוצן באתר, מחקר של הנישה המקצועית בה יעל פועלת (אותה אני מכירה מקרוב מאחר וגם אני מנחת מעגלי נשים), חשיבה על ערוצי שיווק מתאימים, והדרכה מפורטת - עקרונית ומעשית - לפעולה בערוצים השונים.

יעל עובדת הרבה בטבע, בעיקר ביערות הכרמל הסמוכים למקום מגוריה, ולכן בחרנו להשתמש בתמונה של הטבע הזה כאלמנט מרכזי בעיצוב. היא גייסה חבר טוב שהוא גם צלם מקצועי ליום צילומים, ואנחנו נתנו הנחיות ועשינו סיעור מוחות מרחוק לגבי האיכויות והתכונות הדרושות מהצילום כדי שיתאים לעיצוב האתר - גם מבחינת מבנה ופרופורציות, וגם ומבחינת אווירה, לבוש, נוף ותנועה שיעבירו את המסר הנכון. נדרשו שני סשנים של צילומים כדי להגיע לתמונה שהרגישה לכולנו המתאימה ביותר.

לאחר מכן התחלנו בעבודת העיצוב הגרפי - בניית אלמנטים עיצוביים סביב התמונה, שיעשירו אותה וימקמו אותה נכון בתוך פורמט של אתר אינטרנט. מצד אחד רצינו להעביר תחושה טבעית ולא עמוסה מדי, ומצד שני להשתמש באלמנטים נשיים, עגולים, "מנצנצים" ורכים. עשינו הרבה סקיצות עד שנמצאה הגירסה הסופית ששלושתנו (יעל, יואש ותמר) התחברנו אליה לגמרי... אפשר לומר שעברנו תהליך משותף שבו הבשיל העיצוב הסופי על אש קטנה, לאט לאט, בשלבים. בתוך התהליך הזה נדרשה סבלנות רבה ואמונה בדבר המדויק שיגיע אלינו, ואת התחושה הזו היה לנו חשוב להעביר ליעל - שזה ממש בסדר שתהליך הדיוק לוקח זמן, שמותר להתלבט, לבדוק עוד רעיונות, "לישון על זה בלילה" ולנשום עמוק... ממש כמו בלידה אמיתית שבה עוברים ציר ועוד ציר, תנועה שעולה ויורדת לסירוגין, עד שהתינוק מבקיע מתוך הרחם לאוויר העולם.

במקביל המשכנו לעבוד על התכנים, לדייק כותרות וניסוחים, להמציא רעיונות למאמרים, לכתוב ולשכתב. יעל כתבה טקסטים נפלאים שיצאו ישירות מהלב, מאוד אמיתיים ואמיצים, ועם המון חשיבה מקורית וראייה של עולם הרוח. נדרשה עריכה קלה בלבד במטרה להפוך אותם לכמה שיותר בהירים, מסודרים ונוחים לקריאה.

לבסוף הושלמו גם מלאכת העיצוב וגם מלאכת הכנת התכנים, ובשעה טובה הגענו לשלב הבנייה! חלק זה של העבודה מתחיל בהטמעת העיצוב לתוך מערכת הניהול של האתר. לאחר מכן בונים את התפריט הראשי והדפים השונים בתוכו, ואת התפריט התחתון עם מילות המפתח והקישורים היוצאים מהן. לבסוף מגיע שלב הזנת הטקסטים והקישורים - מקבצי הוורד שבהם הם נכתבו לתוך דפי האתר. כמו כן משבצים את מילות המפתח בהגדרות של דפי האתר השונים (אליהן מגיעים בקלות דרך מערכת הניהול), בונים שורות ניווט בכל דף, ומפת אתר אוטומטית. הרבה עבודה שחורה שבעזרתה קורם האתר עור וגידים ומקבל צורה... עד שהוא מוכן לעלות לאוויר בהתרגשות גדולה!

לקראת סיום השלב הזה נפגשנו יעל ואני להדרכה בנושא של שיווק האתר - שמטרתה ליצור מצב שלאתר תהיה נראות ונוכחות ברשת והוא יקבל חשיפה לקהל הנכון. לקראת הפגישה הכנתי מראש תוכנית עבודה מפורטת שתואמת את הנישה המקצועית של יעל ומתחשבת במקומות שבהם נמצא הקהל הטבעי והפוטנציאלי שלה. תוכנית כזו הינה מורכבת ורבת שלבים, ואיננה מיועדת ליישום מיידי של כל סעיפיה בבת אחת, אלא בתהליך מתמשך. יחד עברנו על כל סעיף בתוכנית כדי להבין אותו לעומק, הסתכלנו על מקומות שונים ברשת המתאימים להפצת האתר, ולמדנו איך מתמצאים ומשתמשים בהם בצורה אפקטיבית - מהרמה הטכנית ועד הרמה האסטרטגית. עוד דבר חשוב שעשינו הא הדרכה לאיך לעבוד עם מערכת הניהול של האתר כך שיעל תוכל להוסיף תכנים באופן עצמאי ושוטף.

היום החגיגי הגיע, האתר עלה לאוויר והלינק הופץ לחברים ומכרים... התגובות היו מרגשות ומשמחות, והעידו שלפעמים שווה לעשות דרך ארוכה, שיש בה לא רק רצון "להגיע לסוף", אלא גם הרבה התבוננות, חיפוש ותהליך של דיוק והבשלה. אנחנו אוהבים מאוד את התוצאה, ושמחים על הזכות שניתנה לנו להיות שותפים לאחת ההחלטות המשמעותיות בעשייה המופלאה של יעל.

מוזמנות ומוזמנים להתרשם בעצמכם: www.yael-gavish.com
 
      יצירת תוכן שיווקי - אפיון ובניית אתרים, עריכת תוכן, ייעוץ וליווי שיווקי תמר ענבר: 054-4260456

סדנאות שיווק באינטרנט
| ייעוץ שיווקי לעסקים קטנים | ליווי שיווקי אישי | שיווק נשי | בלוג שיווק ברשת | שיווק באינטרנט מאמרים