המדריך לאפיון אתר איכותי ושיווקי בקלות
                                  בגישת 4 האלמנטיםפרק 8: איך להחליט לגבי עיצוב האתר?

בשעה טובה הגענו אל אלמנט המים, האחראי על הרושם הבלתי מילולי שיוצר האתר אצל הגולשים, וקובע אם בכלל ימשיכו לשהות ולהתעניין בתוכן ובהצעות השיווקיות שיש בו. בפרק זה נפצח את נושא העיצוב הגרפי - האם בכלל נחוץ לנו עיצוב, באיזה סגנון, כמה כדאי להשקיע בזה, למי כדאי לפנות, ועוד...

לחצי כאן להורדת תוכן הפרק כקובץ לשמירה על המחשב שלך

למה חשוב להתייחס לעיצוב?

על פי גישת 4 האלמנטים חשוב לשים לב גם למראה של האתר, ולגרום לו להיראות מקצועי ומזמין.
נכון שהתוכן הוא המלך, ושהאתר צריך להיות שיווקי - אבל גם למראה יש חלק ביצירת רושם נכון וסביבה שהגולש מעוניין להישאר בה. עיצוב האתר מעורר תגובה רגשית אצל הגולשים, הוא המסר שמעבר למילים, שדרכו אנו מבטאות את המיתוג שלנו ומעבירות מידע בלתי אמצעי לגולשים בנוגע למהות העסק, לערכים המובילים שלו, ולאישיות שלנו.

ממש כמו שחשוב לנו להתלבש בהתאם כשאנחנו יוצאות לפגישה עסקית - כך חשוב לנו גם שהתוצרים השיווקיים שלנו יהיו בעלי מראה הולם... וממש כמו בענייני לבוש וסטיילינג, גם באתר המראה משרת את התדמית של העסק, ולכן עלינו לבחור באופן מודע עיצוב שמשקף את האנרגיה והסגנון שלנו, וכמובן שגם מתאים לקהל היעד שלנו. עוד לפני שאנו ניגשות למעצב, כדאי לחשוב מראש על פרטים המשקפים את האופי שאנחנו מעוניינות להציג: הצבעים הרצויים לנו, דימויים ויזואליים שיכולים להתאים, והסטייל האהוב עלינו - האם נרצה עיצוב עשיר ומלא בפרטים, או נקי? מראה צבעוני וצעיר, או רשמי ורציני? טבעי או יוקרתי? וכן הלאה... ועם הבסיס הזה ניגש למעצב גרפי ונהיה ממוקדות במה שאנחנו רוצות לבקש ממנו. עיצוב גרפי לא חייב להיות מורכב או צבעוני מאוד, הוא בהחלט יכול להיות מינימליסטי - מה שחשוב הוא שתורגש נגיעת יד מקצועית באתר.

עיצוב טוב לא מתייחס רק ליופי ואסתטיקה, אלא גם לכללי ממשק המשתמש - ליצירת מבנה נכון שתופס את העין של הגולש אל המקומות שחשובים לנו באתר. עיצוב מקצועי תומך בהצגת התכנים הן מבחינת אווירה והן מבחינת הסדר וההכוונה שהוא יוצר על המסך.


כמה כדאי להשקיע בעיצוב?


מידת ההשקעה בעיצוב נגזרת משיקולים אישיים - מהתקציב העומד לרשותנו, ומהחשיבות של הנושא בעיני כל אחת. עדיין יש איזשהו סטנדרט מינימלי שבו כדאי לנו לעמוד, ובדרך כלל נצפה שלפחות החלק העליון של האתר יהיה מעוצב מקצועית ברמה כלשהי.

העלות של עיצוב גרפי תלויה במקצועיות ובנסיון של המעצב, וכמובן גם בדרישות שלנו מבחינת היקף העבודה. כמובן שככל שהמעצב משקיע יותר בחשיבה ובביצוע - העלות תהיה גבוהה יותר, ולכן אם חשוב לנו לחסוך בעלויות ניתן לפנות למעצב הגרפי כאשר יש בידינו רעיון בסיסי לעיצוב, שחוסך לו את החשיבה על הקונספט ומשאירה לו רק את הביצוע המקצועי. בסיס לעיצוב יכול להיות פלייר שיש לנו, תמונה שאהבנו מבנק תמונות, צילומים מקצועיים שערכנו, וכדומה. גורם נוסף המשפיע על העלות של העיצוב הוא מבנה האתר - יש הבדל במחיר של עיצוב הדר בלבד, או עיצוב של אתר שלם על כל חלקיו.

חשוב לדעת שיש קשר הדוק בין העיצוב לבניית האתר - בונה האתר צריך לבצע בפועל את פרי יצירתו של המעצב, אךאם הם לא מתואמים ביניהם אז לפעמים מתגלה שמגבלות טכניות לא מאפשרות לבצע את העיצוב שהוגש, ולפעמים נוצר מצב של פינג פונג מתמשך בין המעצב למתכנת, בנסיונות ליצירת התאמה בין הדרישות של שני התחומים. כמובן שמבחינה זו ההמלצה הכי טובה היא לעבוד עם מעצב שהוא גם בונה אתרים, ויכול לשחק עם הפרטים הקטנים האלה בזמן אמת ובלי תלות במישהו נוסף... או לכל הפחות עם מעצב שיש לו נסיון בדרישות המיוחדות של העיצוב לרשת, ושיתוף פעולה טוב וקבוע עם בונה אתרים שאיתו הוא עובד.

מה כדאי לעשות עם המידע הזה?

אם טרם הקמת את האתר - נסי לאפיין מראש את העיצוב הדרוש לך לפי מה שלמדנו כאן, ולמצוא את איש המקצוע המתאים לך. הגדירי היטב את סוג העבודה שאת מבקשת, וקבלי הצעת מחיר, אחת או יותר.

אם האתר כבר קיים - בחני שוב את מידת ההתאמה של העיצוב לתדמית הרצויה לך, ואם יש צורך בשיפור - נסי לבדוק עם איש מקצוע האם הוא יכול לעשות עבורך שדרוג עיצובי באתר הקיים. לפעמים זה מאוד פשוט - החלפת ההדר למשל יכולה לשנות את כל התמונה...

ולפעמים תגיעי למסקנה שהגיע הזמן שלך לעשות שדרוג עמוק יותר ולעצב לגמרי מחדש (מה שלפעמים גם אומר בנייה מחדש... וזה משהו שסביר ומקובל לעשות כל 3-4 שנים בהתאם לשינוי טרנדים ומגמות בשוק).


נשתמע בעוד 3 ימים... ואם יש לך שאלות לגבי מה שלמדנו הפעם,
או בכלל
- מוזמנת בחום לכתוב לי!


שלך, תמר ענבר
יצירת תוכן ושיווק במדיה החדשה

  • ייעוץ וליווי שיווקי
  • כתיבה שיווקית ועריכת תוכן
  • עיצוב, שדרוג ובניית אתרים
מייל: tamarinbar09@gmail.com
אתר: www.inbar-sites.co.il 
בלוג: inbar-sites.blogspot.co.il 
פייסבוק: www.facebook.com/inbar.sites
 
 
      יצירת תוכן שיווקי - אפיון ובניית אתרים, עריכת תוכן, ייעוץ וליווי שיווקי תמר ענבר: 054-4260456

סדנאות שיווק באינטרנט
| ייעוץ שיווקי לעסקים קטנים | ליווי שיווקי אישי | שיווק נשי | בלוג שיווק ברשת | שיווק באינטרנט מאמרים